Racibórz jest średniej wielkości miastem położonym nad rzeką Odra, w południowej Polsce, w województwie śląskim – to również siedziba władz powiatu raciborskiego. Wraz z Opolem stanowi historyczną stolicę Górnego Śląska

Miło mieszkać w Raciborzu!
Racibórz to miasto średniej wielkości, które liczy dziś około 55 tysięcy osób. Wszyscy tworzymy lokalną społeczność mieszkańców zakochanych w swoim mieście. Uwielbiamy nasz raciborski browar, angażujemy się w pomoc zwierzętom w naszym schronisku. Wspólnie bawimy się przy dobrej muzyce na festiwalu „Intro festiwal” i jeździmy na rowerach. Wspólnie żyjemy, pracujemy i pragniemy, aby nasz Racibórz rozwijał się razem z nami.Jesteśmy dumni z naszej historii i tradycji. Do dzisiaj zachowało się wiele cennych zabytków, w tym kaplica zamkowa pw. św. Tomasza Kantuaryjskiego, zwana perłą gotyku śląskiego oraz Zamek Piastowski – najcenniejszy średniowieczny zamek w całym wojewódzkie. W naszym muzeum jest też mumia! Była mieszkanka Teb ma już ponad 2800 lat! Do Raciborza sprowadził ją bogaty bankier Anzelm von Rotschild
Racibórz to miasto średniej wielkości, które liczy dziś około 55 tysięcy osób. Wszyscy tworzymy lokalną społeczność mieszkańców zakochanych w swoim mieście. Uwielbiamy nasz raciborski browar, angażujemy się w pomoc zwierzętom w naszym schronisku. Wspólnie bawimy się przy dobrej muzyce na festiwalu „Intro festiwal” i jeździmy na rowerach. Wspólnie żyjemy, pracujemy i pragniemy, aby nasz Racibórz rozwijał się razem z nami.


Nowa koncepcja identyfikacji wizualnej Piękne i bogate w tradycję oraz historię miasto Racibórz nie posiadało dotąd swojej charakterystycznej koncepcji identyfikacji wizualnej. Dzięki jej stworzeniu będzie można nie tylko sprawić, że mieszkańcy jeszcze bardziej będą utożsamiać się z miastem, ale także spowoduje to powstanie silniejszych skojarzeń wśród mieszkańców innych regionów Polski, którzy zaczną dostrzegać Racibórz jako nowoczesnego, godnego zaufania i energicznego partnera. Potrzeba stworzenia wyraźnej identyfikacji wizualnej stała się rzeczą priorytetową.


Zastosowane rozwiązania graficzne W przygotowanej przeze mnie koncepcji postawiłem na wyrazistość. Punktem wyjścia komunikacji jest nowoczesne logo. Odświeżony herb Raciborza przedstawiający na białym tle połowę orła i połowę koła wozowego. Teraz znak jest bardziej wyraźny, ekspresyjny i pasujący do rozwijającego się i idącego z duchem czasu miasta. Zastosowany kolor to wzbogacona czerwień, która teraz stała się bardziej charakterystyczna. Główny akcent kolorystyczny urozmaica nowoczesny kolor grafitowy!






W projekcie wykorzystano font Isidora w różnych krojach w kolorze czerwono-malinowym, który idealnie komponuje się z przygotowaną koncepcją identyfikacji wizualnej. To wyrazisty, nowoczesny i czytelny font, który nadaje do wykorzystania zarówno w formalnej, urzędowej komunikacji, jak i na materiałach promocyjnych. Wszelkie oznaczenia i symbole w kolorze białym doskonale wyglądają zarówno na tle czerwieni i nowoczesnego grafitu!

Dodatkowo przygotowano alternatywne logo w postaci litery „R” nawiązującej do pierwszej litery nazwy miasta, a także fali, która jest odniesieniem do rzeczki Odra. Dzięki temu zastosowanie znaku będzie bardziej wszechstronne.













Wierzę, że tak przygotowana spójna identyfikacja wizualna, która zawiera logo w kilku wersjach, odmienioną kolorystykę i dopasowany font wspomoże proces budowania silnego poczucia wspólnoty mieszkańców. Racibórz to piękne, silne gospodarczo i prężnie rozwijające się miasto. Moja koncepcja identyfikacji wizualnej ma jedynie podkreślić te atuty.


